Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taichi a artritida

19. 12. 2011

 Taichi a artritida - zázračný lék

V největší studii o Taichi u lidí postižených artritidou se ukázalo, že pravidelné cvičení Tai chi je velmi prospěšné pro zlepšení bolestí, únavy, ztuhlosti a optimismu.

"Naše studie ukazuje, že existuje významný přínos pro cvičence kurzu Tai Chi  se všemi typy artritidy, včetně fibromyalgie, revmatoidní artritidy a osteoartrózy," řekl Callahan, vedoucí autor studie, profesor na University of North Carolina v Chapel Hill School of Medicine.

Studii se podrobilo 354 účastníků z dvaceti míst v Severní Karolíně a New Jersey.  Účastníci  byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Intervenční skupina se účastnila dvakrát týdně osmitýdenního kurzu Taichi, zatímco druhá skupina byla kontrolní a zahájila tento kurz o něco později.

Každý účastník musel mít nějaký druh artritidy, lékařsky potvrzený, účastník musel být starší osmnácti let a schopen samostatného pohybu bez pomoci. Nicméně, a to je zajímavé, účastníci nemuseli být schopni cvičit Taichi plnohodnotně (všechny pohyby).

Výsledky a vliv cvičení na bolest, únavu, ztuhlost a fyzické funkce byly shromážděny na počátku a na konci osmitýdenního kurzu. Účastníci odpovídali na otázky týkající se jejich schopností vykonávat běžné denní aktivity, jejich celkové zdraví a psychosociální otázky. Dále byl posouzen jejich fyzický výkon jako rychlost chůze, stoj na jedné noze a další testy.

Na konci osmi týdnů účastníci ukázali mírné zlepšení v bolesti, únavě a ztuhlosti. Také měli větší pocit pohody, měli lepší dosah a rozsah pohybu nebo rovnováhy, uvádí Callahan.

Jinými slovy, cvičení Taichi má velké možnosti a všechny zdravotní účinky ještě zřejmě nebyli objeveny.

 

zdroj: www.sciencedaily.com