Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čchi kung

Co je to čchi kung?

obr_m.jpg

Jednoduše řečeno Čchi je energie životní síly, která nás každého udržuje naživu, čchi obíhá ve všech živých věcech, stejně jako slunci, planetách a vesmíru. Čchi kung je práce s touto životní energií, která má ohromné výsledky pro zdraví a duševní pohodu člověka. V mnoha starobylých kulturách bylo zesilování životní síly v lidech nejdůležitější pro formy léčivých a hojivých postupů.

Jaké jsou účinky tohoto cvičení?

mac_m.jpg

Používané cviky a pozice uvolňují a zklidňují lidský organismus, rozvíjejí dlouhověkost a vitalitu, urychlují léčení různých druhů chorob a zranění, posilují imunitní systém, jsou velmi účinným prostředkem proti syndromu vyhoření a trvalé únavy. Čchi kung působí přímo na postižené orgány, obnovuje průtoky energie čchi v těle, v tkz. meridiánech, a posilňuje tak jednotlivé části těla, stejně jako psychiku. Cvičení čchi kung v sobě zahrnuje základní stránky zdravotního působení – léčení a prevenci nemocí. Pravidelné cvičení příznivě působí na nemoci nervové, kardiovaskulární, dýchací, trávicí, nemoci močových cest, stejně tak psychózy, epilepsii, artritidu, gynekologické obtíže aj.

Proč je v západním světě, a tím pádem i u nás, cvičení Čchi kungu tak málo rozšířené?

Číňané drželi tuto praxi v tajnosti před cizinci, kterým nevěřili a dívali se na ně spatra. Z druhé strany západní civilizace měla snahu zpochybňovat informace, kterým nerozuměla (jako známý příklad můžeme uvést akupunkturu, kterou západní medicína pomalu přijímá jako doplněk ke své medicíně). A nakonec obrovskou překážkou k šíření znalostí čchi kungu byla neznalost čínského jazyka.

Jak probíhá cvičení Čchi kung?

jr_m.jpg

Jedná se o relaxační cvičení, které nevyžaduje tvrdé tréninkové nasazení. Tisíci lety ověřené praktické postupy stimulují kanály a „dráždivé“ body lidského těla, střídají se cviky rázné s klidnými statickými pozicemi a také mentálním cvičením. Když aktivujete a prohloubíte čchi uvnitř sebe samého, výrazně zvýšíte kvalitu svého života.

Je to opravdu tak snadné?

Jednotlivé cviky a postupy jsou zcela nenáročné, lehké na zapamatování a zvládne je každý.  Je třeba si ale uvědomit, že probuzení Vaší čchi je postupný proces. Čím déle se člověk pravidelně a svědomitě věnuje tomuto cvičení, tím výraznější jsou dosažené pozitivní změny. Je to stejné, jako když se rozhodnete naučit cizí jazyk – kolik budete věnovat času učení, na takové úrovni ho budete ovládat.

Je práce s čchi vhodná i pro mne?

mac2_m.jpg

Jedno z největších tajemství praktikování čchi kungu je to, že bez ohledu na Váš věk či zdravotní stav před cvičením, můžete se zlepšit a zlepšování udržovat. Čchi kung neklade žádné ideologické ani náboženské cíle, může se jím zabývat člověk libovolného vyznání.Cvičení je založeno na základních prvcích společných pro všechny živé organizmy-energetických drahách, bioaktivních bodech, energii jin a jang apod., které platí stejně podobně jako fyzikální zákony.