Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tai Chi pomáhá předcházet pádům a zlepšuje duševní zdraví starších lidí

13. 10. 2013

Informace pochází z výzkumu týmu, který analyzoval 35 předchozích studií zabývajících se efektem cvičení Tai chi na zdraví. Přezkoumali výsledky britských, čínských a korejských vědců, které hodnotili vliv Tai Chi na různé nemoci, jako je diabetes, vysoký krevní tlak, rakovina, artróza, Parkinsonova choroba, bolest svalů a kostí, revmatoidní artritida, osteoporóza a kardiovaskulární choroby.  

Základní filosofií Tai chi je, že rovnováha je všechno. Dotýká se celého těla jemnohmotnými vlivy a přináší pevnost, pružnost a vytrvalost. Celé tělo se učí pohybovat jako celek, Tai chi rozvíjí vztah mezi myslí a tělem, který pomáhá zvýšit koordinaci a rovnováhu. To může mít i příznivý vliv na klouby, zvláště pociťuje-li cvičící tuhost v kloubech.

Tai Chi nás učí správně držet tělo, čímž nám umožňuje najít sílu a harmonii.

Výsledky o účincích Tai Chi byly z několika pohledů rozporuplné, nicméně byla potvrzena efektivní pomoc v prevenci pádů a zlepšení duševního zdraví. Kombinace hlubokého dýchání a pomalých jemných relaxačních pohybů tak lze vřele doporučit všem seniorům. 

A nejen těm, také je prospěšné pro všechny, kdo mají sedavé zaměstnání.  Není náhodou, že se Tai chi těší v Číně velké oblibě.